Wzięłam udział w świetnych warsztatach prowadzonych przez Otto Scharmer’a i jego zespół z Instytutu Technologii Uniwersytetu Massachussets w Stanach. Szkolenia są na bardzo dobrym poziomie, prowadzone przez wykładowców z najlepszych instytucji na świecie i dostępne dla wszystkich bezpłatnie, przez co stanowią bezprecedensową szansę na zmianę podejścia do edukacji. Jeśli masz w sobie nieodparta wolę uczenia się, sprawdź czy jest na platformie edX też coś dla Ciebie.
Otto Scharmer z Instytutu Technologii Uniwersytetu Massachussets w Bostonie, zaproponował innowatorską Teorię U, którą chciałabym Ci przedstawić, abyś mogła zastanowić się na kierunkiem własnej drogi i nauczyła się zupełnie odmiennej formy słuchania, słuchania które naukowcy z MIT nazwali twórczym słuchaniem ze źródła pojawiającej się przyszłości…ale po kolei
Otto zafascynowany pracą systemową swojego kolegi z Instytutu Petera Senge (twórcy i propagatora idei rozwijania organizacji uczących się, autora Piątej Dyscipliny), skupił się w swoich badaniach na zgłębianiu tego, co Peter nazwał “Ruchem U” (U Movement“), w którym ruch w dół krzywej „U“ charakteryzuje się przekształcaniem naszego zwykłego sposobu postrzegania. Natomiast podczas ruchu w górę krzywej „U“ następuje przetransformowanie źródła naszej świadomości. Wypracowane przez Senge i jego współpracowników narzędzia i metody pracy systemowej odnosiły świetne rezultaty w wielu organizacjach, ale – uwaga – nie we wszystkich. Dlatego próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest tego przyczyną Scharmer przeprowadził szereg wywiadów z organizacjami, liderami, właścicielami firm, innowatorami, uczestnikami zmian w organizacjach biznesowych, jednostkach rządowych i różnorodnych społecznościach. Wyniki jego badań zebrał i opisał w książkach „Theory U“ oraz „Presence“. Jedną z najważniejszych myśl jego badań jest to, że:
“Jakość rezultatów wytwarzanych przez jakikolwiek system zależy od jakości (poziomu) świadomości i uważności ludzi, którzy zarządzają tym systemem”.
Dla mnie rewelacja! Bo jeśli założymy, że Ty też jesteś swoistego rodzaju systemem, to jakoś Twojego życia, zależy od poziomu Twojej świadomości i uważności, z jaką działasz na codzień. I właśnie o tym jest ten blog. O rozwoju Twojej świadomości i treningu uważności w celu osiągnięcia pełni życia 🙂
Wracając do Teorii U i praktyki słuchania inaczej. Otto Scharmer i jego koledzy zdali sobie sprawę, że większość istniejących metod uczenia opiera się na wyciąganiu wniosków z przeszłości, podczas gdy większość prawdziwych wyzwań zarówno w życiu, jak i w organizacjach wymaga czegoś zupełnie innego: “porzucenia przeszłości aby połączyć się z obecną chwilą, wyczuć w niej subtelny moment zmiany i możliwości jakie ona niesie.” Tak więc naukowcy z MIT stojąc na stanowisku, że “energia podąża za uwagą ” twierdzą, że możemy dokonać trwałej zmiany w systemie podążając drogą krzywej U, pozwalając odejść przeszłości, po to aby otworzyć się na przyszłe możliwości.
Jeśli jesteś gotowa to zabieram Cie w drogę Teorii U, która zaczyna się od obserwacji tego co jest.
Krok pierwszy – OBSERWOWANIE
Obserwacja, słuchanie i czucie, po to aby rozpoznać utarte wzory zachowań. Często są to np. negatywne wzorce rodzinne, takie np. te które mówią, że kobiety są po to, żeby służyć mężczyznom czy poświęci się rodzinie. Czy też np. wzorce zachowań w firmie, takie jak przekonanie, że dobry przywódca to taki, który kontroluje i wymaga raportowania. Obserwowanie to czas “zawieszenia”, czas na zweryfikowania swoich przekonań, aby zobaczyć, rozpoznać i ewentualnie odpuścić, pozwolić odejść temu co znane, a co nie przynosi zdawalających rezultatów. Jak narazie to nic nowego, bo już Einstein zauważył, że “Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”
Czy zdarzały Ci się w życiu takie sytuacje, kiedy chciałaś coś zmienić, ale wciąż nie wychodziło? Gdzie tkwił błąd? Najprawdopodobniej postępowałaś ciągle wg starych schematów. Osiąganie innych niż dotychczas rezultatów jest możliwe tylko jeżeli zmienimy sposób myślenia, czy sposób wykonania tej samej czynności. W przeciwnym wypadku oczekiwanie innego wyniku jest po prostu irracjonalne i niemożliwe.
Krok drugi – ZAWIESZENIE
Kolejnym krokiem jest przerwanie nawykowego sposobu zachowania, wstrzymanie się od ściągania informacji z przeszłości i powtarzania starych wzorców i robienia tych samych błędów. To zawieszenie pozwoli nam wyczuć otoczenie, rozpoznać to co nie działa i po prostu odpuścić, pozwolić odejść temu, co ma odejść i przekierunkować się na coś nowego.
Krok trzeci – ODPUSZCZENIE
Poprzez uważne i świadome bycie uda nam się dojść do chwili zatrzymania się, głębokiego wsłuchania w swoją intuicję, wewnętrzną wiedzę. W tym momencie słuchamy głosu własnej intuicji, empatii i – jak to Otto poetycko nazywa – głosu kosmosu i mądrości wszechświata . Wsłuchujemy się w to, co pragnie się urodzić, w potencjał przyszłości, która się wyłania. W tym momencie zastanawiamy się nad swoją rolą, powołaniem lub w zależności od kontekstu, celem i zadaniem w doświadczanej zmianie. To moment kiedy odpowiadamy sobie na pytania: Kim jestem? Po co tu jestem?“ Jaki jest mój najważniejszy cel? Wsłuchując się uważnie w kreującą się właśnie przyszłość, mamy szansę otrzymać informację dające nam pewność zrobienia kroku w nieznane i podążenia za energią wyłaniającą się z przyszłych doświadczeń i dokonania świadomego wyboru. Psychologia również potwierdza, że wejrzenie w siebie, przebicie się przez lęki, poszukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania prowadzi do spokoju i umiejętności budowania zdrowych i dobrych relacji z innymi.
Krok czwarty – UWAŻNE BYCIE
To właśnie uważne bycie i połączenie ze źródłem, z którego dostaniemy odpowiedzi jest punktem wyjścia, warunkiem otwarcia na coś nowego, co chce się wyłonić z przyszłości (na dole krzywej „U“). Ten moment został nazwany nowo ukutym słowem: “presencing”, powstałym z połączenia dwóch słów: „presence“ – obecność, stan bycia w chwili obecnej i “sensing“ wyczucie, przeczucie, odczucie. „Presencing“ oznacza więc tyle co wykrywanie i urzeczywistniania najwyższy przyszłych możliwość — działając z obecności tego, co pragnie sie wyłonić.“
“Sukces naszych działań (…) nie zależy od tego CO robimy, ani od tego JAK robimy, ale od wewnętrznej przestrzeni w nas samych, z której pochodzą nasze działania i decyzje”
Tak dochodzimy do głównej myśli wokół której zbudowana jest teoria Scharmera: „Nie zmienimy systemów w których funkcjonujemy dopóki nie transformujemy poziomu uważności z jakim ludzie działają w tych systemach – indywidualnie i zbiorowo”. To właśnie nasza uważność i świadomość pozwala nam zobaczyć siebie jako część systemu, w którym działamy i dostrzec nasz wpływ lub jego brak, na kształtowanie środowiska, które nas otacza.
Krok piąty – POZWOLIĆ PRZYJŚĆ
Czyli krystalizacja wizji i wcielanie nowego w życie
Idąc w górę krzywej U znajdujemy odpowiedzi i nowe rozwiązania, które możemy zacząć testować przechodząc przez zmianę. To etap krystalizacji naszej wizji i intencji oraz testowanie, kreowanie nowego poprzez połączenie serca, umysłu i działania. Pierwowzór bada przyszłość robiąc coś, co małe, szybkie i spontaniczne; szybko generuje informacje zwrotne od wszystkich kluczowych zainteresowanych stron i pozwala rozwijać i doskonalić nowy pomysł. Jednak warunkiem koniecznym do przejścia z sukcesem poprzez te wszystkie etapy jest połączenie serca, umysłu i szczerej woli działania.
Zawsze stoisz przed wyborem: „zamrożenie” status quo -czyli odwróceniem się plecami do problemu lub otwarciem na zmiany, w kierunku nowych rozwiązań. Czytaj w kolejnym poście o kluczowych elementach koniecznych do zaistnienia zmiany w Twoim życiu. Są nimi: otwarty umysł, serce i szczera wola, a także o uważnym słuchaniu jako warunku wstępnym do przejścia pomyślnie przez wszystkie etapy zmiany.