Albert Einstein stwierdził, że istotne problemy naszego życia nie mogą być rozwiązane na tym samym poziomie myślenia, na jakim byliśmy, kiedy je tworzyliśmy. Implikuje to, że musimy wejść na wyższy poziom zrozumienia, aby być w stanie istniejący problem rozwiązać. Niestety wiele z nas rozpatruje dane zdarzenie, problem, dylemat nie na wszystkich poziomach, a tylko na kilku, lub nawet tylko na jednym. Takie zachowanie może być przyczyną niezrozumienia swojego własnego postępowania. Bardzo ciekawym narzędziem do analizy własnej sytuacji mogą być Poziomy Neurologiczne opisane przez Roberta Diltsa w książce: „Od przewodnika do inspiratora. Coaching przez duże C” (ang. „From coach to awakener”) wydanej przez wydawnictwo PiNLP. Dilts zakładał, że każde zdarzenie można opisać na sześciu poziomach poprzez odpowiedzi na poniższe pytania:
- Otoczenie (środowisko) – Gdzie? Kiedy? Z kim? W jakim otoczeniu? W jakim kontekście pojawia się moje zachowanie?
- Zachowanie – Co? Co konkretnie robię?
- Umiejętność – Jak? Jak to zrobić? Jak umiem to zrobić? Jak to robię?
- Wartości/przekonania – Dlaczego? Dlaczego popełniam błędy? Z czego wynikają błędy? Jakie są moje przekonania i wartości? Co jest ważne? Jak myślę o świecie i ludziach?
- Tożsamość – Kto? Kim jestem?
- Duchowość – Dla kogo? Po co? Dla jakiej idei? Jaka jest intencja/cel działania? Kto jeszcze? Jaki jest cel globalny?
W zależności od poziomu, na którym próbujesz rozgryźć swój problem, wymagany jest inny sposób działania. I tak, pierwsze trzy poziomy dotyczą spraw, które kojarzone są z twoją efektywnością osobistą. Są to obszary, które „widać” i zwykle też są uświadomione. Pozostałe poziomy, to twoje obszary wewnętrzne, które do tej pory były głęboko skrywane i często są po prostu nieuświadomione. W obrębie poziomów 1-3 łatwo ustawić sobie zadania do wykonania i je zrealizować, np. zmienić środowisko, sposoby zachowania i reagowania czy nauczyć się nowych umiejetności. O wiele trudniej jest działać w obrębie poziomów 4-6.
Na poziomie wartości i przekonań musisz odkryć własne nieuświadomione kompetencje oraz pokonać wewnętrzne opory.
Kolejnym krokiem jest nauka i wzrastanie oraz rozwijanie się poprzez wykorzystywanie własnych zasobów. Na ostatnim poziomie sięgamy do poziomu misji, wizji i ducha. Zadajemy sobie trudne pytania o sens życia i odkrycia własnej misji i wizji. I o tym jest też ten blog, o wyruszeniu w drogę do samej siebie, odnalezienie swojej misji i powołania, przecież po coś tu jesteśmy, prawda!
I tak jak każda podróż, nawet ta najdłuższa, zaczyna się od pierwszego kroku. Wkładaj więc buty – w przenośni – a w rzeczywistości, weź notes i długopis i zacznij podróż do samej siebie od analizy na pierwszym poziomie: Gdzie? Kiedy? Z kim? W jakim otoczeniu jestem? A potem kolejno wspinaj się do góry, szukając odpowiedzi ukrytych głęboko w tobie.
Ważne jest aby zaobserwować, na którym poziomie masz problemy ze znalezieniem odpowiedzi.
To wskazówka dla ciebie, że właśnie tam jest ukryty prawdziwy problem. Badania wykazują co prawda, że zmiana na poziomie zewnętrznym musi się poprzedzona zmianą na poziomach wewnętrznych, ale uważam, że Twoja wewnętrzna mądrość poprowadzi cię do rozwiązań, bez względu na to, gdzie zaczniesz. Pamiętaj jednak, że zanim jednak wprowadzisz zmianę na którymkolwiek poziomie, ta zmiana może również spowodować zmiany na pozostałych. Bądź więc gotowa, na poniesienie konsekwencji swojego działania.
Tutaj przykładowe pytania zadawane z uwzględnieniem poziomów logicznych:
- Co zaobserwowałaś w swoim otoczeniu? Jaki to ma wpływ na Ciebie?
- Jakie wnioski wypływają z twojego otoczenia?
- Jakie wnioski wyciągasz ze swojego działania? Na czym polega Twoje działanie? CO teraz zrobiłaś?
- Co możesz powiedzieć o swoich umiejętnościach? Co było świetnie? Co trzeba dopracować?
- Jak do Twojego działania mają się Twoje przekonania? Co z nich wynika? Twoje przekonania są zgodne z tym co robisz?
- Jakie nowe przekonania możesz wyciągnąć ze swojego działania?
- Jakie nowe wartości? Jak one wpływają na Twoje dotychczasowe wartości?
Wykonałaś działanie. Jak ono wpłynęło na Twoją tożsamość (na to kim jesteś)? Jesteś dalej tą samą osobą? Chcesz coś zmienić w sobie? Co? Więcej o tym, jak można zmienić swoje życie w poście: Jak żyć szczęśliwie
Dla jakich idei wykonałaś ostatnie działanie? Wykonałaś je dla idei, czy dla jakiegoś innego powodu?
Życzę ci dobrej zabawy i ciekawych odkryć 🙂